TESEV Yönetim Kurulu

Prof.Dr. Aydın Uğur / Yönetim Kurulu Başkanı

Saint-Joseph Lisesi’ni bitiren Aydın Uğur, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Ekonomi ve İstatistik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladıktan (1976) sonra, bir süre Paris’te Ecole des Hautes Etudes en Sciences Sociales’de lisansüstü çalışmalar yaptı. Siyaset Bilimi alanında yüksek lisans derecesi (1983) ile doktora derecesini (1986) Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde aldı. Ankara Üniversitesi’nin İletişim Fakültesi’nde (1981-1989), Marmara Üniversitesi Fransızca Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Bölümü’nde (1989-1997) öğretim kadrosunda yer alan Aydın Uğur, İstanbul Bilgi Üniversitesi’nin kurulmasından itibaren bu üniversitede çeşitli idari görevlerde bulundu. 1997-2004 yılları arasında İletişim Fakültesi’nin Dekanı olan Aydın Uğur, Kültürel İncelemeler alanında Türkiye’deki ilk yüksek lisans programının kurucu direktörlüğünü yaptı. Aydın Uğur, 2004-2009 döneminde İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Rektörlük görevini üstlendi. Kültür/siyaset/İletişim alanlarının kavşağındaki sorunlara ilişkin yurt içinde ve dışında yayınlanmış çok sayıda makalenin yazarı olan Prof. Dr. Aydın Uğur, 2010’dan bu yana İstanbul Bilgi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde öğretim üyeliğinin yanı sıra Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesi Dekanlık görevini sürdürmektedir.

Bekir Ağırdır / Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

1979 yılında ODTÜ/İdari İlimler Fakültesi İşletme Bölümünden mezun oldu. 1980-2003 Çeşitli sanayi şirketlerinde yöneticilik yaptı. 2003-2005 yıllarında Tarih Vakfı'nda genel müdür olarak çalıştı. 2005 Yılından bu yana KONDA Araştırma ve Danışmanlık A.Ş.’de yönetici ortaktır. Demokratik Cumhuriyet Programı kurucusu olan Bekir Ağırdır, çeşitli sivil toplum kuruluşlarında aktif olarak çalışmaktadır. Türkiye Sosyal Ekonomik Siyasi Araştırmalar Vakfı (TÜSES), EYMİR Kültür Vakfı Üyesidir. T24.com.tr internet gazetesinde köşe yazarlığı ve NTV siyasi yorumculuk yapmaktadır.

Necla Zarakol / Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı

Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi’ni bitirdikten sonra 10 yıl TRT Haber Merkezi’nde çalıştı. TRT’den ayrıldıktan sonra bir süre dönemin en yüksek tirajlı yayın organlarından Güneş Gazetesi’nin Ankara ve İstanbul Büroları’nda kıdemli muhabir ve yönetici olarak görev yaptı. Gazeteciliği bıraktıktan sonra bir holdingin halkla ilişkiler müdürlüğünü üstlendi. Beş yıl süren bu görevinden ayrılıp bir süre İstanbul Televizyonu’na dışarıdan danışman/yönetmen olarak hizmet verdi ve dönemin büyük reklam şirketlerinden birinde PR Direktörü olarak görev aldı. Bu görevi sırasında TÜSİAD için derneğin resmi yayın organı Görüş’ü yayına hazırladı. Reklam şirketinden ayrılıp kısa bir süre TÜSİAD’da görev yaptıktan sonra 1993 yılında kendi şirketini kurdu ve Görüş Dergisi’ni de 2004 yılına kadar kendi şirketinde yayınladı. İletişim sektöründe 45 yılı bulan deneyiminin içinde dönem dönem ilgilendiği siyasal iletişim alanında çalışmalar ve bazı üniversitelerde ders vermek gibi görevler de bulunuyor. TESEV’de 3 dönem, Özel Sektör Gönüllüler Derneği’nde 3 dönem, TÜHİD’de bir dönem yönetim kurulu üyeliği yaptı. Uluslararası Şeffaflık Derneği Türkiye’de yönetim kurulu üyeliği devam ediyor.

Devrim Çubukçu

Boğaziçi Üniversitesi Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden mezun oldu. George Mason Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nde seçim sistemleri, toplumsal baskı grupları ve anayasa ekonomisi üzerine yüksek lisans eğitimi aldı.
Eczacıbaşı Topluluğu’na 2015 yılında katılan Devrim Çubukçu, Kurumsal İletişim Grup Başkanlığı ve CEO danışmanlığı görevlerinin ardından bugün Kamu ve Kurumsal İlişkilerden sorumlu Yönetim Kurulu Başkanı Danışmanı olarak görev yapıyor. Çubukçu ayrıca, Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Vakfı, Eczacıbaşı Spor Kulübü ve Kanyon Anonim Şirketi yönetim kurulları üyesidir.
Kurumsal İlişkiler Enstitüsü Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu’nda (DEİK) Almanya, İngiltere ve Fransa iş konseyleri yürütme kurulu ve Özel Sektör Gönüllüleri Derneği Yönetim Kurulu Üyesi olan Devrim Çubukçu iletişim alanında yurtiçi ve yurt dışında 25 yıllık bir deneyime sahip.

Hasan Ersel

1971’de doktorasını aldığı Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinde, 1983 yılına kadar, öğretim üyesi olarak çalıştı. Daha sonra, sırasıyla, Sermaye Piyasası Kurulunda Baş İktisatçı, T.C. Merkez Bankasında Araştırma, Planlama ve Eğitim Genel Müdürü ve daha sonra Başkan Yardımcısı, Yapı ve Kredi Bankası'nda Genel Müdür Başyardımcısı ve daha sonra Yönetim Kurulu Üyesi olarak görev yaptı. İktisat ve siyaset bilimi alanlarında makale ve kitapları vardır.

Gökhan Gündoğdu

Gündoğdu Holding ve Gündoğdu Vakfı'nın kurucusu ve başkanıdır. Erken çocukluk dönemi eğitimine odaklanan Uluslararası Çocuk Üniversitesi projesiyle, 2012 yılında International Academic Center of San Remo’dan Global Education ödülünü aldı. Lisans eğitimini Hartwick College’da Ekonomi ve İşletme üzerine tamamladı. Daha sonra MBA ve işletme doktorası derecelerini Çukurova Üniversitesi’nde tamamladı. Atlantik Konseyi’nin, Young Turkey/ Young America Exceptional Leader Programı’nı tamamladı ve Konsey’in Millenium Leadership Programı’nda yönetim kurulu üyesidir. TESOL, TESEV, İKSV, Rotary International, Friends of High Line, Ordre Mondial des Gourmets Degustateurs, İstanbul Modern, La Chaine des Rotisseurs gibi çeşitli sosyal ve mesleki kurumlarda görev yapmaktadır.

Prof.Dr. Murat Güvenç

İstanbul St. Joseph lisesinin ardından, ODTÜ Mimarlık Fakültesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümünden lisans, aynı bölümde Şehir Planlama alanında Yüksek Lisans derecesi aldı. 1980-1982 yılları arasında Louvain Üniversitesinde Şehir ve Bölge Planlama alanında doktora çalışmaları yaptı. 1983-2005 yılları arasında ODTÜ Mimarlık Fakültesi’nde Öğretim Üyesi olarak çalıştı. Kent ekolojisi, metropoliten sanayi coğrafyası, İstanbul, kent planlama, kent sosyolojisi alanında yayımlanmış çalışmaları vardır. ODTÜ’de Prof. Dr. İlhan Tekeli yönetiminde hazırladığı “Yapısal Peyzaj Çözümlemelerine Giriş” başlıklı doktora çalışması, ODTÜ Mustafa Parlar Vakfı tez ödülüne layık görüldü. 2005-2010 yılları arasında İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde Mimari Tasarım Yüksek Lisans programında öğretim üyesi olan Prof. Güvenç 2007-2010 yılları arasında Bilgi Üniversitesi Rektör Yardımcısı olarak görev yaptı. Profesör Güvenç, 2006-2014 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü’nde Göç Çalışmaları, Kent Sosyolojisi, Demografi ve Metodoloji dersleri verdi. 2010 Avrupa Kültür Başkenti İstanbul projesi kapsamında Santral İstanbul’da açılan İstanbul 1910-2010 kent sergisinin Toplumsal ve Ekonomik Coğrafya alanı küratörlüğünü yapmıştır. 2000-2013 yılları arasında Tarih Vakfı Yönetim Kurulu üyesi, 2009-2012 yılları arasında da Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yaptı. 2004-2014 yılları arasında İstanbul Kent Tarihi ve Türkiye’de İç Göçler konulu kapsamlı TUBİTAK projelerinin yürütüp tamamlayan Prof. Güvenç 2014 yılında TÜBİTAK SOBAG Danışma Kurulu üyeliğine atandı. 2014 Eylül ayında Kadir Has Üniversitesi’ne öğretim üyesi olarak atanan Prof. Güvenç bu üniversitede İstanbul Çalışmaları Merkezi’ni yönetmektedir.

Prof.Dr. Erol Katırcıoğlu

1975’de İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi’nden mezun oldu. 1981’de “özel öğrenci” statüsüyle doktora çalışmaları için ABD’nin Wisconsin Üniversitesi’ne gitti. 1985’de yurda dönüp Marmara Üniversitesi’nden “Doktor” unvanı aldıktan sonra yeniden Wisconsin Üniversitesi’ne bu kez “ziyaretçi öğretim üyesi” olarak gitti. 1987’de yurda döndü ve Marmara Üniversitesi İngilizce Ekonomi Bölümü’nde öğretim üyeliğine başladı. 1990’da “Doçent” oldu. 1991-1993 yılları arasında Başbakan Yardımcısı Erdal İnönü’nün Ekonomi Danışmanlığı’nı yaptı ve aynı yıllarda “Rekabet Yasası’nın hazırlık komisyonunda “iktisatçı üye” olarak çalıştı. 1996’da profesörlüğe yükseltildi. 2001-2005 yılları arasında İstanbul Bilgi Üniversitesi’ne “Rektör Yardımcısı” olarak geçti. 2005’te aynı üniversitede “Ekonomi Bölüm Başkanlığı” yapan Katırcıoğlu, 2008’de “Mütevelli Heyeti Üyeliği”ne seçildi. 2012 yılında Bilgi Üniversitesi’yle yollarını ayıran Erol Katırcıoğlu, 1996’dan bu yana Radikal, Taraf ve Star gibi çeşitli günlük gazetelerde yazılar yazdı. Marmara Üniversitesi, İktisat Fakültesi, İngilizce İktisat Bölümü’nden emekliliğe ayrılmıştır.

Mehmet Alp Orçun

Orta eğitimini İstanbul Erkek Lisesi’nde (1959-1966), lisans eğitimini A.Ü. Siyasal Bilgiler Fakültesi, İktisat-Maliye Bölümü'nde (1966-1970) tamamlamıştır. Barış Gazetesi ekonomi muhabirliği, Anka Ajansı İstanbul temsilciliği, M.Ü. Ekonomi Bölümü’nde asistanlık ve Dünya Gazetesi’nde Genel Yayın Müdürlüğü yapmış bulunan Orçun, 1994 yılından başlayarak Eczacıbaşı Topluluğu’nda Kurumsal İletişim Yönetmenliği ve Dr. Nejat F. Eczacıbaşı Vakfı Genel Sekreterliği görevlerinde bulunmuş; Yönetim Kurulu Başkan Danışmanlığı’ndan emekliye ayrılmıştır.